Naše življenjske navade in prehrana povzročijo v ustni votlini neuravnovešenost bakteriološkega okolja. Razvije se mehek, lepljiv biofilm, imenovan plak ali zobna obloga, ki je neposreden krivec za karies, slab zadah, vnetja dlesni in parodontalne bolezni. Zaradi visoke koncentracije endotoksinov in visokega odstotka gram negativnih bakterij je še posebej škodljiv plak v žepkih dlesni.
Zobna ščetka in nitka imata precej omejen dostop do plaka v predelih med zobmi in žepkih dlesni. Klinična študija, izvedena na univerzi v Nebraski (ZDA), je pokazala, da z uporabo kombinacije sonične ščetke Waterpik Sensonic® in zobne prhe Waterpik za kar 93 % bolj učinkovito zmanjšamo krvavitve dlesni in 52 % vnetja dlesni.
Pri izboru prhe pazite na dva pogoja za njeno učinkovitost. Prvi je pulzirajoč curek, kjer voda brizga iz prhe po kapljicah. Najučinkovitejša frekvenca je med 1200 in 1400 kapljic na minuto. Takrat čas med dvema pulzoma zadostuje za prožno gibanje dlesni in pospešen krvni obtok. Frekvenca je bistvena tudi za učinkovito odstranjevanje bakterij. Drugi pogoj je tlak vode v območju med 3,8 in 6,2 bara. Nižji tlak nima zadostnega učinka odstranjevanja zobnih oblog, premočan pa lahko poškoduje dlesni.
Učinkovitost zobnih prh so dokazale številne neodvisne raziskave. Pokazale so tudi, da je uporaba zobnih prh varna, bolj učinkovita kot nitkanje in bolj učinkovita od nekaterih konkurenčnih izdelkov.
Waterpik izdelki so na trgu že od leta 1962. V več kot 50 letih je bilo opravljenih čez 60 raziskav, ki dokazujejo, da je uporaba Waterpik zobnih prh ne samo učinkovita, temveč tudi popolnoma varna. Raziskava bostonske univerze Tufts – oddelka za zobno medicino – pa je pokazala, da je uporaba zobne prhe Waterpik več kot dvakrat bolj učinkovita kot zgolj uporaba ščetke in zobne nitke.
Posebni znanstveni svet ameriškega zobozdravstvenega združenja (ADA) je podelil izjemno priznanje zobnim prham Waterpik. Pet zobnih prh je dobilo pečat »Odobreno s strani ADA«, ker jih je znanstveni svet testiral in ugotovil, da so varne za uporabo ter izjemno učinkovite pri odstranjevanju zobnih oblog (plaka) ob dlesnih in iz medzobnih prostorov, s tem pa pripomorejo k preventivi in zmanjšujejo vnetje dlesni – gingivitis.
Magnuson B, et al. Comparison of the effect of two interdental cleaning devices around implants on the reduction of bleeding: A 30-day randomized clinical trial. Compend of Contin Ed in Dent 2013; 34 (Special Issue 8):2-7.
Jolkovsky DL, Lyle DM. Compendium of Continuing Education in Dentistry 2015; 36(2):2-5.
https://www.ada.org/en/press-room/news-releases/2017-archives/february/waterpik-becomes-first-powered-interdental-cleaner-to-receive-ada-seal-of-acceptance