Išči
Big BangInfoTestirali smo[Testirali smo] Acer Aspire V17 Nitro Black Edition
Testirali smo

[Testirali smo] Acer Aspire V17 Nitro Black Edition

Z imenom, ki je vsaj tri besede predolgo, Acerjev novi prenosnik ne skriva svojega porekla oziroma namena, ki se skriva za njegovim obstojem. Govorim, kakopak, o tem, da je Asprie V17 Nitro Black Edition primarno namenjen igralcem iger. Kljub temu pa bi mu storil veliko krivico, če bi ga obravnaval zgolj kot prenosnik za igralce računalniških iger. V17, ki sem ga imel na testu namreč zmore več in je ob koncu dneva morda celo bolj primeren za ustvarjalce vsebin.

Notranjost in delovanje

Preden se poglobim v sam test bi na začetku omenil nekaj najbolj pomembnih lastnosti tega prenosnika. Pod pokrovom se nahaja Intelov Core i7–7700HQ procesor (Kaby Lake), 16 GB delovnega pomnilnika (DDR4), grafična kartica Nvidia GTX1060 s 6 GB delovnega pomnilnika ter 17 palčni zaslon s 4K ločljivostjo (3840 × 2160 slikovnih pik). Za shranjevanje podatkov poskrbi 256 GB vgrajenega SSD pomnilnika, ki s pomočjo M.2 konektorja preko PCIe vmesnika povezan na NVMe krmilnik (družbo mu dela še 1 TB velik 2,5 palčni disk s 5.400 obrati na minuto). Vse to obeta zelo hitro delovanje in predstavlja dobro osnovo za vse, ki bi radi na prenosniku poganjali napredne igre pri relativno visokih nastavitvah. Seveda pa je to tudi zelo dobra osnova za vse, ki bi radi tak prenosnik uporabljali za ustvarjanje vsebin (glasbena, video in grafična produkcija).

Zmogljiv gaming prenosnik Acer
Pregled desne strani razkrije dva USB 3.0 vhoda med katera je nameščen Thunderbolt 3 z USB-C konektorjem, polni HDMI izhod, LAN vtičnico in vtičnico za napajanje. Leva stran ponuja še dva USB 2.0 vtiča, vtič za slušalke in mikrofon ter čitalec SD kartic in režo za Kensington ključavnico. Tule bi omenil še velike gumijaste noge na spodnji strani, ki bodo poskrbele, da se prenosnik ne bo premikal po podlagi, na katero ga postavite.

Oblikovanje

V17 je izdelan večinoma iz plastike, a vizualno ni pretirano agresivno oblikovan, kot smo vajeni pri prenosnikih, ki so namenjeni igralcem iger. Razen nekoliko agresivnejših rež za zrak na zadnji strani in rdeče osvetljene tipkovnice bi Acerjevemu prenosniku težko pripisali njegov pedigre na prvi pogled. Seveda velja, kolikor ljudi, toliko različnih okusov, a meni se zdi nekoliko zadržano oblikovanje Nitra zelo všečno – ne vem, morda pa se samo staram in mi kričeče oblikovanje in RGB diode na vsakem vogalu enostavno ne pomenijo več kaj dosti. Sama izdelava je dobra, a ne pričakujte kakovosti, ki jo ponujajo prenosniki z aluminijsatimi ohišji. Morda je pri 17 palčnem prenosniku celo bolje, da so se poslužili plastike in s tem nekoliko znižali težo ohišja, saj je V17 res ogromen prenosnik. Vzemite to kot mnenje človeka, ki za vsakodnevno rabo uporablja 13 palčni prenosnik pa še ta se mu na momente zdi preveč okoren. Zato imam vsakokrat, ko sem soočen s 17 palčnim prenosnikom, težave z racionalizacijo uporabnosti in smotrnosti tekšnega “prenosnika”. Prenosen je že, to je dejstvo, a se mi smili duša, ki bi morala to vsak dan prenašati naokoli v svojem nahrbtniku. Kljub zapisanemu pa razumem, da ljudje ne kupijo 17 palčnega prenosnike zato, da ga bodo vsak prenašali naokoli ampak zato, ker potrebujejo nekaj z več moči, večjim zaslonom in hkrati še vedno nekaj, kar bo mogoče dokaj enostavno vzeti na pot ali premakniti na drugo lokacijo, ko se pojavi potreba po tem. Nenazadnje je zadeva primarno namenjena igralcem iger in iz mojih izkušenj je še vedno lažje nesti s seboj 17 palčni prenosnik kot namizni računalnik z vso periferijo. Ko smo že periferiji, bi omenil zelo spodobno tipkovnico, ki ima, zaradi velikosti prenosnika, tudi numerični del. Žal se je bistveno slabše obnesla sledilna ploščica, ki je precej nezanesljiva. Seveda vsak resen igralec iger in ustvarjalec vsebin najprej poseže po spodobni miški, zato to ni ravno velik problem, a bi vseeno rad videl spodobno sledilno ploščico. So pri Acerju v sledilno pločico vgradili tudi čitalec prstnih odtisov, kar je precej prikladno.

Sledilna plošča s čitalcem prstnih odtisov
Zaslon se ponaša z ločljivostjo 4K, kar pomeni 3840 × 2160 slikovnih pik oziroma zelo ostro sliko, ki pa na momente deluje nekoliko toplo, zato kakšna kalibracija ne bi bila odveč. Kljub visoki ločljivost zaslona pa ne pričakujte, da boste lahko zahtevnejše igre poganjali pri tej ločljivosti. Za tiste bo še vedno potrebno poseči po nižjih nastavitvah ločljivosti, a to še ne pomeni, da je 4K zaslon neuporaben. Že samo brskanje po spletu, branje besedila in druga povsem vsakodnevna opravila, so na visoko-ločljivostnem zaslonu neprimerno prijetnejše za oči, kot na zaslonih z nizko ločljivostjo.

Modul za sledenje očesnih premikov

Acerjev novi V17 nadaljuje zgodbo prejšnjih modelov V17 in jih nadgradi z boljšimi komponentami. Med njimi izstopa predvsem Tobiijev modul za sledenje očesnih premikov, ki je novost. Na žalost k igranju iger ne doprinese veliko. Večji del te krivde gre pripisati dejstvu, da razvijalci (še) niso posvojili sledenja očesnih premikov v veliki meri v svojih igrah. Kljub temu pa ima Tobiijev modul velik in morda celo nepričakovan stranski učinek, na katerega marketinška ekipa Acerja očitno ni pomislila. Tobiijev modul, ki se skriva v negibljivem delu tečaja zaslona in je integriran v srebrno letvico pod zaslonom, je namreč kot nalašč za gibalno ovirane ljudi, ki imajo težave z upravljanjem računalnika s pomočjo miške in tipkovnice. Na žalost mi med testom ni uspelo najti posameznika, ki bi mi lahko iz prve roke ocenil uporabnost takšne vhodne naprave in posledično ne morem z gotovostjo trditi kako uporaben je modul v realnem svetu za takšne osebe. Kljub temu pa po moji oceni v sebi skriva ogromno potenciala za takšne uporabnike.

Benchmark test

Tako smo sedaj pred številkami, ki jih je na testu ponudil Acer Aspire V17 Nitro Black Edition. Naj že vnaprej opozorim, da boste gledali bolj kot ne gole številke, ker žel niamm referenčnih podatkov, s katerimi bi lahko primerjal rezultate, ki jih je dosegel V17. Začnimo s temperaturami in kako vplivajo na delovanje sistema. Glede na to, da boste z igranjem iger obremenili vse od delovnega pomnilnika in preko grafične kartice do glavnega procesorja sem najprej zagnal obremnilni test Aida64, ki je pokazal, da hladilnik težko sproti odvaja vso toploto in posledično se pojavi zaviranje (t.i. thermal throttling) moči glavnega procesorja, ki tako na trenutke zgubi do 40 % moči.

aida64
V realni rabi bo celoten sistem bolj redko ves čas 100 % obremenjeval vse komponente, zato verjetno tega v vsakodnevni rabi nikoli ne boste izkusili oziroma opazili. Je pa dobro vedeti, da se prenosnik lahko kar dobro pogreje. K sreči ostaneta naslonjali za dlani in sledilna ploščica dokaj hladni na otip. Vročina se pojavi proti sredini tipkovnice in od tam proti zaslonu. V kolikor ste vajeni delati v tihem okolju bo še najbolj problematičen del vsega tega glasnost ventilatorjev, ki se vrtijo že privzeto – tudi, ko na prenosniku ne delate ničesar. Ko se obremenitve zvišajo pa se zviša tudi glasnost. Spet – igralci iger s slušalkami na glavi tega verjetno ne bodo niti opazili, medtem ko bo delo v pisarni nekoliko bolj neprijetno. Nadaljujmo s testi – Geekbench je za procesor pokazal 4043 točk za enojedrna opravila in 12.239 točk za večjedrna. Sintetični grafični test Unigine Valley je pokazal 2.433 točk s povprečno 58,2 sličic na sekundo pri FullHD ločljivosti in Ultra nastavitvami. Na podlagi testov načeloma lahko sklepam, da tale prenosnik brez težav prebavi vse igre pri FullHD ločljivosti in razmeroma visokih nastavitvah kakovosti slike. Seveda bodo rezultati od igre do igre variirali, a moči je, kot kaže, več kot dovolj. 3DMark postreže s 3.533 točkami povprečno oziroma 3.607 za grafični in 3.166 za procesorski del v Time Spy testu. Kar je zanimivo pri 3DMark rezultatu, je meja, ki so jo postavili za računalnik, ki je sposoben poganjati VR. Ta se nahaja pri 3.533 točkah, kar pomeni, da bi moral biti tale prenosnik zmožen poganjati Oculus VR oz. HTC Vive očala. Izid je tesen, a na žalost pri roki nisem imel para omenjenih očal, zato 100 % potrditve nimam.

3dmark 3DMARKVR

Za konec

Acer Aspire V17 Nitro Black Edition je pripravljen na večino izzivov, ki jih bodo našli igralci iger in ustvarjalci vsebin. Če je 17 palčni prenosnik tisto, kar rabiš, je Acer V17 vreden premisleka. 


Izškatljil, stestiral in spisal: Uroš Miklavčič