Serija Honor, nedolgo nazaj še večini neznana podznamka proizvajalca pametnih telefonov Huawei, se je do danes zelo dobro prijela na trgu, sploh, če pogledamo izredno dobro prodajan model Honor 8, ki je bil lanskega decembra pravi hit.
Z njegovimi strojnimi zmogljivosti, dvojno kamero, enako tisti, kot jo poznamo pri P9, le da nima Leica leč in s svojo res ugodno ceno, je prepričal marsikaterega kupca. Omeniti velja še, da je naš najbolj prepoznaven skejter Timotej Lampe Ignjič, ki tekmuje proti svetovnim velemojstrom, ambasador znamke Honor in tudi uporabnik Honor 8. Pa vendar, komur se zdi približno 400€ preveč za pametni telefon, bo vesel novice, da je na voljo nov predstavnik Honor družine, ki bo finančno bistveno bolj dosegljiv, obenem, pa bo še vedno nudil res visoke zmogljivosti, tudi za bolj zahtevne uporabnike.
Kot pristaš večjih pametnih telefonov moram priznati, da me tu pa tam presenetijo manjši modeli, ki so kompaktnejši, rokovanje z njimi pa prijetnejše. Pri Honor 8 Lite pripomorejo k temu ne le dimenzije, ampak tudi njegova oblika. Ima mehke, zaobljene linije in je ravno prav tanek, da je rokovanje z njim zelo prijetno. Morda se bo komu zdelo ohišje plastično, toda za ta cenovni razred, je vseeno izredno privlačno. Za razliko od običajnih je obdelano s sijajem, s tem pa dobimo občutek, kot bi bilo iz stekla. Kamera je tako kot pri večini skrita v hišju, s tem pa je leča kamere zaščitena pred praskami, kadar bi telefonček odlagali na mizo. Nikakor ne smemo pozabiti še na čitalec prstnega odtisa, ki je nameščen na hrbtni strani na sredini, s tem pa enostavno dosegljiv za upravljanje. Tukaj velja omeniti, da je čitalec prstnega odtisa ponovno izredno odziven in zelo uporaben ter velja za enega boljših na trgu. Z njim boste lahko telefon odklepali, se javili na klic, izklopili budilko, brskali po galeriji, vse to pa lahko upravljate s kar petimi različnimi prstnimi odtisi, ki si jih bo aparat shranil. Res priročno. Rokovanje s Honor 8 Lite
V sami embalaži, ki je preprosta in elegantna ni večjih posebnosti. Tako kot pri večini aparatov serije Honor, tudi tokrat denimo priloženih slušalk ni, dobimo pa obvezno opremo, kot so USB kabel, napajalnik in pa »ključek« ali »iglica«, s katero odpiramo režo za SIM kartico in MicroSD kartico. Omeniti velja, da lahko drugo režo poljubno določamo ali jo bomo koristili za večanje spomina za shranjevanje podatkov ali pa jo bomo uporabili za drugo SIM kartico. Honor 8 Lite podpira namreč tudi Dual-SIM funkcijo. Priklop za polnjenje 3000mAh velike baterije ostaja tukaj MicroUSB, zraven priklopa pa imamo zvočnik in mikrofon. Baterija, slednja je bila kar prijetno presenečenje in sicer, ne glede na zahtevnost uporabe sem imel občutek, da kar traja in traja. Aparat bo ob normalni, povprečni rabi zdržal brez problema 2 dni, večini tudi kaj dlje. Več o bateriji seveda v testu. Poglejmo si torej lastnosti tega »malčka«, ki je vse prej majhen po zmogljivosti.
Vidimo lahko, da se v Honor 8 Lite nahaja nov procesor serije Kirin 655, ki je presenetljivo zmogljiv. Poleg procesorja imamo tukaj pomnilnik, ki ga je kar 3GB in ga bo dovolj tudi za najzahtevnejše uporabnike. Spomina za shranjevanje je 16GB. Slednjega lahko seveda poljubno širimo z MicroSD karticami. IPS LCD zaslon, ponovno velikosti 5.2'' in v polni resoluciji (1920x1080), zelo pohvalno in vredno omembe pa je to, da ima Honor 8 Lite že nameščen zadnji Android 7, imenovan Nougat, s Huawei grafičnim vmesnikom EMUI 5.0, prvič viden oziroma predstavljen pri Huawei Mate 9. Lepo je videti, da ob nakupu novega pametnega telefona, je le ta že ažuriran z zadnjo programsko opremo in s tem tudi v koraku s časom. Preden preidemo na ogled rezultatov testiranja strojne opreme, naj omenim še primarno kamero. S svojimi 12 milijoni slikovnih točk daje morda občutek povprečne kamere, ampak nikar ne smemo pozabiti na zmogljivosti kamere P9, ki ima prav enako število slikovnih točk. Zaslonka f/2.0 nam daje namreč prav tako vedeti, da bomo zmogli ustvarjati solidne posnetke tudi v pogojih, kjer svetlobe ne bo veliko, na koncu pa imamo tukaj še programsko opremo, ki nam bo omogočala nastavljanje vseh parametrov kamere kot pravi profesionalci na DSLR kameri. Poglejmo si torej skozi teste, kakšne adute skriva Honor 8 Lite.
V prvem testu smo dobili slednje rezultate procesorjeve zmogljivosti: eno-jedrni test je denimo ulovil zmogljivosti Nexusa 5, se približal Samsungu Galaxy S5, medtem ko ga je pri več-jedrnem testu celo presegel. Presegel je tudi rezultate denimo Huawei Nexusa 6P in Samsung Galaxy Note 4. Ni slabo, sploh ne. Če ostanemo na Geekbench 4 aplikaciji, si poglejmo še en zanimiv rezultati in sicer v testiranju izračunavanja grafičnih in računskih sposobnosti. Drugi test v aplikaciji Geekbench 4 je postavil Honor 8 Lite še višje in sicer kar ob bok izredno zmogljivemu Samsungu Galaxy S6, medtem ko Huawei Nexus 6P, katerega je v procesorski moči prekosil, pa tukaj ni premagal. Z zagotovostjo lahko trdimo, da se po zmogljivosti Honor 8 Lite uvršča dejansko med nadpovprečno zmogljive aparate.
Honor 8 Lite se je izkazal tudi v PCmark aplikaciji in sicer, dosegel je 4465 točk, s tem pa se je ponovno uvrstil nad Nexusom 5, Nexusom 6P, ulovil je tudi najnovejši Googlov pametni telefon Pixel in za približno 10% razlike zaostal za Samsung Galaxy Note 5. Lahko bi dejali, da gre za pravi strup v mali flaški. Zadnji test v PCmark aplikaciji pa bo seveda opravljen z baterijo oziroma z njeno zmogljivostjo. Med samo uporabo Honorja 8 Lite sem opazil, da se prazni precej počasi in, da gre nemara za lepo optimizirano napravo, kar se tiče porabe energije. Poglejmo si rezultat testa in se prepričajmo, če lahko svoje občutke potrdim tudi v tem primeru.
Test baterije in njene vzdržljivosti sem ponovno opravil čez noč in rezultat je tak, da le potrjuje moje občutke med uporabo. Brez prestanka, v konstantni uporabi bi baterija zdržala dobrih 10h in to je za takega "malčka" odličen rezultat. Razmerje zmogljivosti in varčnosti je pri Honor 8 Lite res dobro optimizirano, tako imamo zmogljiv parat, ki pa ni požrešen, ampak hiter in varčen. Nenazadnje pa se tudi delovna temperatura ni dvignila čez 30°C oziroma, se je ohranjala pod slednjo vrednostjo. Ostane nam torej le še zadnji segment in to je kakopak - fotografija.
Primarna kamera na Honor 8 Lite ima senzor z 12 milijoni slikovnih točk in zaslonko f/2.0, s temi podatki pa mislim, da lahko pričakujemo kar solidne fotografije. Poglejmo si torej nekaj primerov. Zvončki Zvončki - s filtrom TRK
Plečnikova cerkev Plečnikova cerkev - črno-beli filter Plečnikova cerkev - s filtrom TRK Fokus na premikajoči vlak
Posnetek vlaka mogoče ni nič posebnega, če ne bi šlo za posnetek napravljen med njegovo vožnjo. Se pravi, ko se je vlak hitro peljal mimo nas, sem mu s Honorjem 8 Lite sledil in zajel posnetek v trenutku, ko je bil pred nami. Rezultat je dejansko res dober, saj je posnetek vlaka kljub premikanju dovolj oster, da na njem razberemo celo manjši zapis "Slovenske železnice", ki se nahaja na desnem spodnjem robu vlaka. S tem smo lahko resnično zadovoljni, saj pomeni, da lahko zajamemo dovolj ostre posnetke tudi tistih predmetov, ki so v gibanju. V nadaljevanju pa si poglejmo še posnetke napravljene v zahtevnejših trenutkih, kjer je svetlobe precej manj, kot v zgornjih primerih z dnevno svetlobo. [caption id="attachment_3622" align="alignleft" width="300"] Sončni zahod Sončni zahod - s povečavo
Barviti Benetton Big Bang Mega BTC - RGB Big Bang Mega BTC - Mono
Big Bang Mega BTC Big Bang Mega BTC - s filtrom TRK
Tudi v večernih urah bo kamera svoje delo opravila res dobro. Z malo truda boste lahko ustvarili solidne ostre fotografije, polnimi podrobnostmi, če boste želeli ustvariti črno-bele posnetke, pa bodo ti prav tako zelo dobri. Na koncu sem uporabil še meni priljubljen filter TRK (tako kot pri zvončkih), kjer dobimo močne kontraste, s tem pa bolj dramatični efekt. Kljub temnejšemu rezultatu, kjer se izgubijo določene podrobnosti, pa lahko dobimo res zanimive fotografije.
Smo na koncu našega testiranja in ugotovitev je le ena: kdor trdi, da je za dober pametni telefon potrebno nujno odšteti veliko denarja, se zelo moti. Honor 8 Lite vam bo za svojo ceno dal od sebe izredno veliko, ne glede na to ali ga bomo uporabljali kot osnovni, povprečni ali kot najzahtevnejši uporabnik. S svojo strojno opremo se ne bo zatikal niti takrat ne, ko bomo od njega zahtevali obdelovanje več aplikacij hkrati. Baterija bo zdržala bistveno več od današnjega povprečja, ko bomo želeli uporabiti kamero, pa nas tudi ta ne bo pustila na cedilu, niti v večernih urah ne, kadar imamo manj svetlobe. Za nameček pa lepo zleze v vsak žep. Skratka, Honor 8 Lite je eno tistih prijetnih presenečenj, ki se pojavijo v začetku leta kadar se obeta nov val tehničnih novosti in, ko samo čakamo, kaj nam bodo proizvajalci pametnih telefonov servirali na police. In tokrat smo dobili na voljo aparat, ki bo navdušil praktično vsakega, ki išče dober aparat za katerega ne želi, da ga udari po žepu. Pa naj sedaj še kdo reče, da za malo denarja dobimo malo muzike.
Piše: Damjan Stipančič