Ko je Steve Jobs 9. januarja 2007 v San Franciscu na Macworld konferenci prikorakal na oder in predstavil originalni iPhone, je svet obnemel. Telefon s preprostim uporabniškim vmesnikom, ki ga je bilo moč v celoti upravljati preko zaslona, občutljivega na več dotikov hkrati, je obnorel svet in povzročil revolucijo v industriji mobilnih telefonov, ki jo je Apple ujel popolnoma nepripravljeno.
Prvotni iPhone se je ponašal z 3,5 palčnim LCD-zaslonom ločljivosti 320 x 480 točk in gostoto 163 točk na palec, 4 oz. 8 GB kapacitete spomina, 128 MB delovnega spomina, kamero na hrbtni strani v ločljivosti 2 megatočk, 412 MHz procesorske moči, baterijo kapacitete 1400 mAh, merilnikom pospeška, priključkom za slušalke, Wi-Fi-jem in Bluetoothom, poleg GSM-a pa je podpiral še GPRS in EDGE. V debelino je meril 11,6 milimetrov, poganjal pa ga je iPhone OS 1.0 velikosti 91,18 MB. Samo za primerjavo: današnji paradni Applov telefon iPhone 7 Plus ima za skoraj 60 odstotkov večji zaslon s 13,5-krat več točkami in z 2,5-krat višjo gostoto, 64-krat večjo kapaciteto internega spomina s 23,4-krat večjo kapaciteto delovnega spomina, procesor s 5,7-krat višjim taktom delovanja in baterijo z 2-krat večjo kapaciteto. Merilnik pospeška v kombinaciji z žiroskopom dopolnjujeta barometer in altimeter, medtem ko se zadnja stran telefona bohoti s kamero, sestavljeno iz dveh objektivov, ki ima 6-krat več megatočk, optično stabilizacijo slike, avtofokus, IR filter ter štirikratno LED-bliskavico. Kamera podpira zajemanje videoposnetkov v ločljivosti 4K, počasne posnetke z 240 slikami na sekundo, zaznavno obrazov in slikanje panoram. iPhone 7 Plus je pridobil tudi sprednjo kamero, stereo zvočnike, odpornost na vodo in prah, v debelino pa je shujšal za 4,5 milimetrov. Poganja 10. generacijo operacijskega sistema iOS, ki zavzema 27-krat več prostora.
Minimalistično prečiščena oblika, preprost uporabniški vmesnik z izjemno prijazno uporabniško izkušnjo, zanesljivost delovanja, redne posodobitve programske opreme z vključujočimi varnostnimi popravki, trgovina aplikacij z najbolj pestrim izborom in najboljšimi aplikacijami na trgu, izjemna varnost operacijskega sistema, največje število različnih dodatkov na trgu, najboljša podpora uporabnikom in največje zadovoljstvo nad znamko, storitve, kot so iCloud, iMessage, Apple Music z radijsko postajo Beats 1, FaceTime, Apple Pay, Find My iPhone idr., ki so na voljo tudi na ostalih Applovih izdelkih – vse to in še več sestavlja celovito uporabniško izkušnjo, na katero prisegajo iPhone uporabniki širom sveta. Tako sploh ne preseneča dejstvo, da je bila do julija 2016 prodana več kot milijarda iPhonov, medtem ko je število aktivnih iOS naprav prav tako večje kot milijarda. iPhone je telefon, namenjen vsem. To je telefon za množice. Telefon, ki ga kupujejo največji tehnološki navdušenci, in telefon, ki ga kupujejo tehnološko nevešči ljudje. iPhone je preprosto telefon za vse.
V operacijskem sistemu iOS, ki je nameščen na iPhonih, iPadih ter iPodih touch, se skrivajo številne uporabne funkcije, ki jih morda ne poznajo vsi. Za vas smo pripravili kratek izbor najzanimivejših trikov, ki vam bodo olajšali rokovanje s svojim telefonom.
Predstavljamo kratek izbor aplikacij, ki bi jih moral poznati vsak iPhone uporabnik. Med 2,2 milijona aplikacijami, ki so na voljo v App Storu, se vedno najde kaj uporabnega.
Spark (brezplačen; tudi za macOS) Spark je večkrat nagrajeni odjemalec elektronske pošte, ki je na voljo tudi na macOS. Podpira geste za hitro arhiviranje, brisanje, razvrščanje po mapah, odlog prikaza sporočil … Ponaša se s funkcijo pametnega nabiralnika, ki sam razvršča prejeto pošto glede na vrsto: zasebna sporočila, novice, obvestila. Podpira integracijo storitev, kot so Google Drive, Dropbox, Box, OneDrive, Readability, Pocket, Evernote in OneNote. Omogoča shranjevanje sporočil v pdf datoteke, preklapljanje med različnimi podpisi ter ima izredno visoko stopnjo prilagoditve.
Mobilna aplikacija MacOS aplikacija
Microsoft Office (brezplačen, tudi za macOS, a plačljiv) Microsoftov pisarniški paket, ki med drugim vsebuje Word, PowerPoint, Excel in Outlook, je nujen za tiste, ki veliko upravljate z datotekami omenjenih programov. Word Excel
Google Translate (brezplačen) Googlov prevajalnik je obvezna oprema vsakega iPhone uporabnika. Tisti, ki potujete in ne želite veliko uporabljati prenosa podatkov, si lahko želene jezike prenesete na svoje naprave za uporabo brez internetne povezave. Še posebej navdušuje zmožnost prevajanja napisov v realnem času s pomočjo kamere. Žal slovenščina v tem načinu še ni podprta.
ProTube (3,99 €) Vsi poznamo YouTube in istoimensko aplikacijo za pametne mobilne telefone. Kaj pa, če ne želimo oglasov pred ali med posnetki? Hočemo predvajati glasbo tudi, ko aplikacija ni v ospredju? Ne moremo gledati posnetkov, ki niso na voljo za mobilne naprave? V takih primerih ProTube še kako pride prav. Med drugim podpira tudi posnetke ločljivosti 1080p s 60 slikami na sekundo in nima težav niti s 4K vsebino. Za naprednejše uporabnike, ki želijo več. Prenos aplikacije
Shazam (brezplačen; tudi za macOS) Nova vroča skladba na radijski postaji z neznanim naslovom in izvajalcem? Nič zato, na pomoč pokličimo Shazam. Shazam je namenjen spoznavanju in identificiranju glasbe in med drugim omogoča tudi integracijo z Apple Music. Za vse glasbene zanesenjake.
Mobilna aplikacija MacOS aplikacija
17track (brezplačen) 17track je aplikacija, namenjena sledenju poštnih pošiljk, ki je prevedena tudi v slovenski jezik. Podpira tudi prevajanje informacij o stanju pošiljk, kar še kako pride prav, če kupujete in naročate npr. iz Azije.
Stocard (brezplačen) Pozabite na vse kartice ugodnosti, ki jih morate vedno nositi s seboj, ko greste po nakupih. Stocard omogoča skeniranje in shrambo the kartic kar znotraj aplikacije, med drugim podpira tudi izvoz v Wallet aplikacijo (Ste vedeli, da lahko z dvojnim klikom tipke domov vse izvožene kartice prikličemo na zaslon telefona tudi, ko je ta zaklenjen?).
Avtor: Matic Dolinar