Dobre priprave na visoke temperature so na vrtu izredno pomembne. Delo na vrtu nam tako poleti predstavlja izziv, kako rastline kljub vročini še vedno ohranjati v odlični formi. Preberite si nasvete, kako to nalogo čim bolje opraviti.
Ali je vaša kamelija začela izgubljati popke in cvetove? V poletnem času omenjene cvetlice začnejo poganjati popke, nenadna izguba pa je posledica suše. Poskrbite zanje – zalivajte jih dvakrat tedensko, še posebej v najbolj suhem obdobju.
Rastline v loncih, še posebej v glinenih, so močno izpostavljene pregrevanju. Rahlo jih prekrijte in jih postavite stran od žgočega sonca. Ne pozabite, da so lončnice bolj nagnjene h gnitju korenin, zato jih raje postavite v posode, napolnjene s peskom. Z njegovo pomočjo korenine ostanejo hladne, rastline pa zdrave.
Rastline zalivajte v hladnem delu dneva – najboljši čas za to je zjutraj, saj bodo tako vodo srkale čez dan. To tudi zmanjšuje tveganje za razvoj plesni, ki napada liste, prav tako pa se boste spretno (vsaj malenkostno) izognili večernim komarjem, ki so nori na vlago.
Poskrbite, da boste vodi med zalivanjem občasno dodali hranila in minerale. Najbolje je, da vanjo vmešate topno gnojilo z dodanimi morskimi algami. Pomemben je kalij, saj pomaga izboljšati vitalnost vaših rastlin ter jih zaščiti pred plesnijo.
Rjav, gol travnik, ki ga je napadel plevel, je posledica prenizke košnje. Travo kosite tako visoko, kot dovoljuje kosilnica. Travnik vsaj enkrat mesečno nahranite z organskim škropivom in gnojilom, ne pozabite pa niti na gnojenje tekom celega leta.
Preverite, ali cevi in namakalni sistem res ne pušča, v nasprotnem primeru očistite šobe. V kolikor imate težave s komarji in žabami, na cevi postavite mrežo prosti komarjem in tako onemogočite živalim vstop vanje.
Svoje delo boste bolje opravili, če si boste zanj čas vzeli v hladnem delu dneva (do 10. ure zjutraj ali po 16. uri). Ne pozabite na lastno zaščito – uporabite klobuk, ki vas bo varoval pred soncem, na kožo pa si nanesite repelent proti komarjem.
Sveže posajena zelenjava in cvetlice bodo potrebovale več zaščite pred soncem, zato poskrbite, da bodo zaščitene z mrežnimi zavesami, listi, vejami … To jim olajša rast in cvetenje.
Magnezij spodbuja rast rastlin. Dodajte ga predvsem vrtnicam in orhidejam. Razpršite ga po listih ali ga zalijte neposredno v korenine. Če listi citrusov in kamelije postanejo rdečkasti, je čas, da jim začnete dodajati železo, saj zakisli zemljo. Potrebno je počakati mesec ali dva, da boste lahko uživali v rezultatu.
Bodite pozorni na termite in druge škodljivce, ki lahko napadejo vaše vrtno orodje z lesenimi ročaji. Prav tako se izogibajte postavljanju vrtne hiške preblizu doma, saj jih ne želite privabiti v notranjost. Ne pozabite na dodatno zaščito neobdelanega lesa, kot so klopi in vrtna ležišča.
Vrt zahteva vaš čas in ljubezen, z izkušnjami pa je skrb vsako leto manjša in manj stresna. Enostavnejša bo tudi obdelava z našim vrtnim orodjem blagovnih znamk Bosch in Iskra, ki bodo poskrbela za celovit odličen izgled vašega vrta.