Računi obremenjujejo okolje. V Sloveniji se dnevno izda med 3 in 5 milijonov davčno potrjenih računov. Za izdelavo računskih trakov se porabi ogromno naravnih virov, kot so les, elektrika, nafta in voda.
Na letni ravni se v Slovenij natisne, kar 29,2 km2 računov, za kar se poseka več kot 20 tisoč dreves.
Velika večina računov je natisnjena na termalni papir, ki vsebuje BPA (Bisfenol A), ki po raziskavah negativno vpliva na delovanje hormonov. Poleg tega termalnega papirja ni mogoče reciklirati.
POZOR! Zaradi tega računi sodijo med mešane odpadke in ne med odpadni papir!
Računi so ekološki in zdravstveni problem, zato je skrajni čas, da se digitalizirajo.
Slovensko start-up podjetje je razvilo mobilno aplikacijo noprintZ, ki omogoča prejem digitalnega računa neposredno v vaš telefon. Aplikacija ni omejena zgolj na eno trgovino, ampak jo lahko uporabljate že na več kot 200 prodajnih mestih po Sloveniji, kmalu pa boste lahko digitalni račun prejeli tudi v BigBangu.
Uporaba aplikacije in prejem digitalnega računa sta povsem enostavna.
Na blagajni pokažete noprintZ kodo iz aplikacije. Račun se v nekaj sekundah že naloži v telefon. Tako imate vse račune shranjene na enem mestu in vedno pri roki. BigBang bo kmalu omogočal prejem vaših računov v noprintZ aplikacijo. Do takrat jih lahko digitalno shranite s pomočjo skeniranja QR kode, ki je na papirnem računu. Celoten postopek je enostaven in vas bo sama aplikacija vodila čezenj.
Preizkusite aplikacijo!
Povprašali smo Saša Stareta.
Zgodovina računov
Ali ste vedeli, da je najstarejši znan račun star več kot 5.000 let? V tistem obdobju naj bi izumili tudi asfaltne ceste, zdravniške recepte in orodje za steklo.
Računi skozi številke
Najdaljši račun na svetu je dolg 17,5 m, na njem pa je več kot 3.000 izdelkov.
Apple je bil prvi, ki je že v letu 2005 imel na voljo tudi digitalne račune.
Ekološki vidik
Za tiskane račune se v enem letu po vsem svetu uporabi kar 22 milijonov ton termalnega papirja.
Povprečen račun je vir 2,59 g CO2ja. Kar pri 386.000 računih znese 1 tono sproščenega CO2ja. To je enako, kot, če bi z dizelskim avtomobilom, ki ima povprečno porabo 6 l na 100 km, prevozili 3.500 km.
Pri izdanih računih v Sloveniji je to, kot da bi v povprečju 10 vozil dnevno prevozilo 3.500 km.
Pri proizvodnji papirja za 300.000 povprečnih računov je bilo porabljenih 2.544 litrov vode. Pri izdanih računih v Sloveniji je to med 25 in 42 tisoč litrov vode dnevno.
Pravzaprav ni nobenega dobrega razloga, da vztrajamo pri papirnatih računih. Brezpapirni računi so prijazni do okolja in ljudi.