V zadnjih letih se v organizacijah veliko pozornosti namenja energetski učinkovitosti in ohranjanju. Toda varčevanje z energijo se začne s prihrankom toplotne energije, električne energije in vode pri nas samih, v vsakem stanovanju in v vsakem domu.
Prihranek toplote, električne energije in vode ni zavrnitev udobja, saj z njihovo racionalno uporabo zagotavljajo vse potrebne življenjske pogoje, hkrati pa ohranjamo naš planet zdrav. Da lahko pričnemo z varčevanjem z energijo moramo najprej izračunati, koliko energije sploh porabimo. To je mogoče, če v naša stanovanja namestimo merilne naprave.
Študije so pokazale, da največ toplotne energije izgubimo skozi okna in vrata (40-50%) ter skozi zunanje stene (30-40%). Za ohranjanje toplote v našem domu lahko veliko naredimo sami, na primer z zračenjem radiatorjev, saj tako povečamo njihovo ogrevalno zmogljivost. Zasteklitev balkonov in lož zmanjša skupno izgubo toplote za kar 10%. Pri prihranku toplote v hiši pa pomagajo tudi dvojna vrata.
V stanovanju se energija porabi za številne cilje. Iz leta v leto z nakupom in uporabo novih naprav porabo energije samo povečujemo. Električne peči, pralni stroji, pomivalni stroji, računalniki, domači kino in drugi gospodinjski aparati vsak dan porabijo veliko električne energije.
Da pa ne bomo govorili samo, kako vsak dan energijo porabljamo imamo za vas nekaj priročnih nasvetov kako lahko z energijo varčujemo.
Dandanes, ko smo večino časa doma, si velik del hrane pripravimo v naši domači kuhinji. Tam se vsakodnevno porablja veliko energije. Še vedno pa lahko porabo z različnimi triki zmanjšamo.
Nasvet št. 1: pri kuhanju uporabite posodo z debelim dnom
Nasvet št. 2: za pripravo čaja vodo segrejte v električnem grelniku za vodo
Nasvet št. 3: hladilnik postavite na najbolj hladno mesto v kuhinji, po možnosti blizu zunanje stene, vendar v nobenem primeru zraven peči. Najbolj varčna temperatura za shranjevanje hrane v hladilniku je +5 ºC in -18 ºC za produkte, ki jih hranimo v zamrzovalniku. Če se temperatura v hladilniku poveča samo za eno stopnjo, se poraba energije zveča za kar 5%!
Pomivalni in pralni stroj, sta tisti dve napravi, ki v našem domu porabita večino energije za ogrevanje vode. Kako pri tem lahko učinkovito varčujemo z energijo?
Nasvet št. 1: pralni stroj napolnite do konca in izberite optimalni način.
Nasvet št. 2: pogosteje uporabite funkcijo izpiranja namesto pranja
Ogromno električne energije porabimo tudi za razsvetljavo. Zato vam svetujemo, da naj bodo svetilke prižgane samo v prostorih, kjer se tisti trenutek nahajate. Najučinkovitejša je uporaba lokalnih luči in točkovne razsvetljave. Največji prihranek porabe energije pa imajo nove varčne žarnice.
Najprej je v naših domovih potrebno urediti vodovod in ga opremiti z najbolj optimalno opremo za oskrbo z vodo. Največji problem je ta, ker voda pogosto kar teče brez kakršne koli koristi. Nekaj srhljivih dejstev:
- če iz pipe voda nenehno kaplja - je to 24 litrov na dan ali 720 litrov na mesec;
- če iz pipe voda nenehno teče - je to 144 litrov na dan ali 4000 litrov na mesec;
- če voda nenehno priteka v straniščno školjko - znaša 2000 litrov na dan ali 60.000 litrov na mesec.
Ko tako preračunamo, vidimo, da gre za kar ogromne številke, kajne? Zato je res pomembno, da ko vode ne potrebujemo več, jo nemudoma zapremo. Pri tem ne varčujemo samo s porabo vode, ampak tudi z denarjem, saj bodo pri tem vaši računi vidno manjši. Z naslednjimi nasveti lahko vsak dan prihranite porabo vode.
Nasvet št. 1: ustavite nenehno kapljanje iz pipe. To omogočajo sodobni deli s kovinsko-keramičnimi elementi, ki jih lahko uporabimo namesto gumijastih tesnil. Njihova uporaba je preprosta, enostavna in zanesljiva.
Nasvet št. 2: kadar posodo pomivate ročno, si pripravite dve veliki posodi napolnjeni z vodo. V eni lahko raztopite detergent v drugi pa posodo sperete. Tako se poraba vode zmanjša tudi do desetkrat, privarčevali pa boste tudi pri detergentu.
Spodbujanje varčevanja z energijo in energetske učinkovitosti bo omogočilo oblikovanje stabilne motivacije za zmanjšanje porabe energije med potrošniki. Za to se lahko uporabljajo različna sredstva, kot so: mediji (televizija, radio, časopisi, revije), oglasni prostor (transparenti, panoji), internet, tiskani izdelki (letaki, brošure), izobraževanja v podjetjih, organizacijah in ustanovah.
Nizko raven energetske pismenosti je mogoče izboljšati že z oblikovanjem učnih centrov in tudi z različnim usposabljanjem programi v šolah, fakultetah in univerzah. Z osveščanjem je potrebno pričeti že pri mladih, saj so oni prihodnost našega planeta.
Prihranek energije se mora začeti z upoštevanjem pravil varčevanja z toploto, elektriko in vodo doma. Tako je pomembno, da varčevanje z energijo postane del naše miselnosti, industrijske in potrošniške kulture ter dolžnost vsakega državljana. Bodi UAU zemljan tudi ti in nam pomagaj ohraniti našo zemljo zeleno.